Węzły Komunikacyjne Rumia i Rumia Janowo

Warszawa, Poznań, Elbląg, Rumia. Zgadniecie co łączy te miasta? Mocna drużyna piłkarska?

Nie, Olimpia Elbląg dopiero awansowała do 3. klasy rozgrywkowej. Ciekawe wydarzenia i prężny rozwój kultury? Oczywiście, ale to w Rumi mamy najpiękniejszą bibliotekę na świecie – Stację Kulturę!

Rzeczą, która obiektywnie łączy wszystkie miasta to problem infrastrukturalny, związany z podziałem miasta na dwie części. Warszawę podzieliła Wisła. Poznań, Elbląg i Rumię – tory kolejowe. Lewo i prawo- brzeżną Warszawę łączą mosty. Jak bardzo są istotne dla komfortu komunikacyjnego miasta pokazało wyłączenie z ruchu Mostu Łazienkowskiego po pożarze w lutym 2015 roku. W Elblągu torami odcięta jest tylko część miasta ale i tak utrudnia to życie mieszkańcom.

Most Poniatowskiego- Warszawa

Jak bardzo brak możliwości przejazdu na drugą stronę miasta w Janowie wpływa na komunikację w mieście nie trzeba nikomu w Rumi specjalnie tłumaczyć. Ale w ostatnim czasie na horyzoncie pojawiła się pierwsza jaskółka symbolizująca nadchodzące zmiany. Nadleciała ona wprost z gabinetu burmistrza Michała Pasiecznego bo to właśnie tam podpisano umowę na sporządzenie niezbędnej do realizacji całego przedsięwzięcia dokumentacji.

Podpisanie umowy na dokumentację

Epokowa, przełomowa, dziejowa – te przymiotniki i ich kolejne synonimy przewijały się przez całe spotkanie, na którym obecne były wszystkie najważniejsze regionalne media. Na wyrost? Nie tym razem. Ruszyliśmy w dobrym kierunku, aby całkowicie odmienić jakość poruszania się po naszym mieście. Ta inwestycja potrzebna jest w Rumi, jak waleczny Kuba Błaszczykowski naszej reprezentacji czy trolejbusy w Gdyni. A propos trolejbusów – budowa węzła integracyjnego umożliwi podciągnięcie komunikacji trolejbusowej z Gdyni aż do Rumi! O rozmachu budowy świadczą też liczby. Inwestycja pochłonie blisko 30 mln złotych (oczywiście znaczną część kosztów pokryje Unia Europejska, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Powstanie ok. 250 miejsc parkingowych dla samochodów i 150 dla rowerów co umożliwi podróżowanie w bardzo popularnej w Europie formule Park&Ride. Oczywiście zanim jaskółka, która 26 czerwca wyleciała z gabinetu burmistrza, rozwinie swoje skrzydła i ulice Sobieskiego oraz Gdańska zostaną połączone tunelem upłynie trochę czasu. Ale na zmianę krajobrazu stacji SKM Rumia Janowo nie będziemy musieli długo czekać.

„Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a wiele na to wskazuje, to pracę rozpoczniemy jeszcze w tym roku”- obiecuje Maciej Lignowski, prezes PKP SKM w Trójmieście.

I choć nowy peron nie wpłynie na częstotliwość jazdy skm-ki to na komfort wszystkich użytkowników tej formy transportu już z pewnością. Oprócz zadaszenia samego peronu i kładki, pojawią się również 3 windy oraz system informacji pasażerskiej. Nie zabraknie także pochylni dla pieszych i niepełnosprawnych. Patrząc na wizualizacje przygotowane przez SKM można powiedzieć, że już niedługo w Rumi Janowie powstanie węzeł komunikacyjny o europejskim standardzie.

Widok z kładkiWidok od ul. Kolejowej

 

A kiedy inwestycja łącząca Janowo z resztą miasta zostanie zrealizowana? Śledźcie nasz blog!

O postępach w tej, ale i innych rumskich inwestycjach, będziemy Was informować na bieżąco! Więcej informacji o węzłach integracyjnych Rumia i Rumia Janowo znajdziecie na stronie internetowej Urzędu Miasta: http://um.rumia.pl/2016/06/27/konferencja-wezly-integracyjne-w-rumi/

 

 

Reklamy